Narva noored süütasid küünlaid küüditatute mälestuseks

25.03.2022

MTÜ Avatud Vabariik koostöös Eesti Mälu Instituudiga korraldas 25. märtsil Narvas Puškini skvääris küünalde süütamise aktsiooni märtsiküüditamise ohvrite mälestuseks.

“Tavaliselt me süütame küünlaid Raekoja platsil, aga kuna sel aastal Raekoja plats on remondis, me valisime ürituse läbiviimiseks Puškini skvääri Narva linnavolikogu kõrval. Küünlaid panime Kerese mälestustusmärgist kuni Puškini mälestusmärgini, mis tuletab meelde, et küüditamise ohvriteks langesid eri rahvusest inimesed. Ning esimesed, keda nõukogude sõdurid saatsid Siberisse, olid justnimelt vähemusrahvuste esindajad,” sõnas ürituse korraldaja Artjom Poljak.

“Narvas praegu objektiivsetel põhjustel elab vähe inimesi, kelle pereliikmeid ja lähedasi küüditati. Samas pole sugugi vähe neid, kelle sugulased kannatasid Venemaal ja teistes Nõukogude Liidu aladel Suure terrori ajal. Meie aktsiooni eesmärgiks on ühendada inimesi, rõhutada, et me mälestame kõiki ega jaga ühiskonda rahvuse tunnusel. Meie jaoks meie kaasmaalaste ajalooline mälu ja nende valu on sama tähtis, nagu meie enda mälu ja meie enda valu. Selliselt me ehitame sildu tulevikku, kus ei saa olla kohta ei genotsiidile ega sallimatusele,” lisas Poljak.