Märtsiküüditamise aastapäeval süütasime Narvas mälestusküünlaid

25.03.2024

Tänavu möödub 75 aastat märtsiküüditamisest. Haridus- ja noorteühing Avatud Vabariik ning Inimõiguste Instituut korraldasid 25. märtsil Narvas Raekoja platsil küünalde süütamise aktsiooni küüditamise ohvrite mälestuseks.

Täna seisame taas silmitsi inimsusevastaste kuritegudega, mis on toime pandud Ukrainas. Me ei saa ega tohi jääda vaikseks, kui süütuid inimesi rünnatakse ning nende inimõigusi rikutakse. Meie kohus on seista nende eest, kes ei suuda end kaitsta, ning aidata neid, kes vajavad abi.

Küüditamisohvrite mälestamine 25. märtsil peaks meid kõiki õpetama, et me ei unustaks kunagi minevikus toime pandud kuritegusid ning et hoiaksime meeles kõiki neid, kes on kannatanud totalitaarsete režiimide all.
Oma kogemusest võõrvõimu ja repressioonide all kannatanud rahvana peaksime südamest toetama ja aitama Ukraina rahvast nende võitluses vabaduse ja inimõiguste eest. Me ei tohi kunagi ignoreerida ega unustada nende kannatusi ning meie kohus on seista koos nendega nende õiguste eest võidelda.

Seega süütame 25. märtsil küünlad nende mälestuseks, kes Siberisse viidi, ning loodame, et ka meie enda südamed on täis solidaarsust ja kaastunnet nende vastu, kes täna kannatavad. Me ei tohi kunagi unustada minevikku, et mitte korrata seda tulevikus.