Kodanikupäeva foorumi fookuses oli sõda ja pagulaskriis

24.11.2023

Avatud Vabariik koostöös Riigikogu kantseleiga korraldas täna Toompea lossi konverentsisaalis traditsioonilise kodanipäevale pühendatud noortefoorumi. Foorumil arutasid noored koos poliitikute ja ekspertidega, kuidas pagulaste kriis, sõda Ukrainas ja Iisraelis ning sellest johtuv majanduslangus on mõjutanud meie prioriteete inimõiguste valdkonnas.

Üheks keskseks teemaks samuti oli vajadus tugevdada riigi kaitsevõimet ning samas ka vajadus suurendada solidaarsust ja toetust sõjapõgenikele. Eesti peab olema valmis pakkuma sõjapõgenikele turvalist varjupaika ning aitama neil integreeruda ühiskonda.

Foorumil osalesid noored erinevatest koolidest ja noorteorganisatsioonidest, kes jagasid oma arvamusi ja kogemusi aktuaalsetel teemadel. Nendega arutlesid eksperdid vandeadvokaat Meris Velling, sõjareporter Anton Aleksejev ja mitmete poliitiliste erakondade esindajad: Hanah Lahe Reformierakonnast, Natalie Mets Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast, Siim Umerov Isamaast, Andrei Korobeinik Keskerakonnast, Ilmar Raag Parempoolsetest ning Liisa Pakosta Eesti 200-st.

Kodanikupäeva, mida tähistatakse 26. novembril, eesmärk on tõsta teadlikkust kodaniku rollist ja vastutusest ühiskonnas. See päev on pühendatud kõigile Eesti kodanikele, et meenutada ja tunnustada nende panust riigi arengusse. Kodanikupäev julgustab inimesi aktiivselt osalema ühiskonnaelus, tundma oma õigusi ja täitma oma kohustusi. Avatud Vabariik korraldab kodanikupäevale pühendatud noortefoorumi Riigikogus aastast 2002. Selle aasta foorumi läbiviimist toetasid Aktiivsete Kodanike Fond ja Avatud Eesti Fond.