Narva Eesti Gümnaasiumi direktor Irene Käosaar, kes osaleb 9. mail konverentsil „Ajalugu, mis ühendab“, leiab et vajalik on seletada noortele, et maailm ei ole mustvalge, ja panna neid analüüsima, miks inimestel tihti tekkivad erinevad ajalookäsitlused.
„Mina usun lugudesse. Mida rohkem me suudame samastuda mingite küsimustega, seda rohkem me saame ka nende tagamast aru. Näiteks kui valus võib ikkagi olla, kui sa jääd kodust ilma ja pead kodust lahkuma, või vastupidi, kui rõõmustav võib olla, kui sa sattud uude linna, kus ehitatakse uusi maju ja luuakse uut kultuuri. Läbi selliste lugude, ma usun, me saame aru, miks ühed või teised inimesed võivad mõelda nii või teisiti, ja mikspärast on tekkinud need erinevad käsitlused,“ ütles Käosaar.
Koolidirektori sõnul erinevad arvamused on demokraatlikus ühiskonnas kindlasti teretulnud, aga Eesti riigi kontekstis on arusaadav, et mingites küsimustes peaks olema üks lähenemine. Samas tuleb ka arvestada, et Eestis on olnud väga erineva looga inimesi.
„Oma tulevases koolis, riigigümnaasiumis, ongi meie peamine lähenemine see, et panna noori mõtlema, panna noori analüüsima, näitama neile, et maailm ei ole tihtipeale mustvalge, ja just need inimlikud lood moodustavad tegelikult selle üldise laiema ajaloo, millest me kõik osa saame ühel või teisel moel,“ lisas Käosaar.
Haridus- ja noorteühing Avatud Vabariik korraldab Narva kolledžis 9. mail kell 12 Euroopa päevale pühendatud avaliku konverentsi „Ajalugu, mis ühendab“. Lähiajaloo mõistmisest ja koolis õpetamisest räägivad ajaloolane ja linnapea Katri Raik, kirjanik ja filmirežissöör Imbi Paju, Narva uute riigigümnaasiumide direktorid Teivi Gabriel ja Irene Käosaar ning ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Pavel Naidjonov.
Konverentsi toetavad TÜ Narva Kolledž ja Aktiivsete Kodanike Fond, Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) toetuste arvel 2014–2021 rahastusperioodil, mida rahastavad Island, Liechtenstein ja Norra.